Giriş Kayıt Ol
Yazılımın Amacı Nedir
24.09.2021 08:16:48


 Yazılım, bilgisayar dilinde belirlenmiş bir işin yapılabilmesi için sistem donanımı adı verilen kodlar bütününe denir. İşlemci sayesinde kodlara verilen komutlar işlev görmektedir. Bir diğer ifade ile bilgisayar donanımındaki programlar ve kodlar olarak da tanımlanabilir. Bu yazılımlar sayesinde günlük yaşamda kolaylıklar sağlanır. Yazılım pek çok elektronik araçta bulunur. Televizyon, akıllı telefon, tablet gibi işlevi kolaylaştıran makinelerde ve elektronik ekipmanlarda bulunur; ayrıca   otomotiv, eğitim, sağlık, ekonomi, sanayi, turizm, eğlence, pazarlama, inşaat, reklamcılık gibi  alanlarda kullanılır. Kısacası hayatın her alanında görebileceğimiz, kullanışlı bir teknolojidir.

  İnsan hayatının kolaylaşması ve zamandan tasarruf etmesi için amaçlanan bir teknolojidir. Yazılım sayesinde iş hayatında kısa sürede verim elde edilir. Bu sayede iş geliştirme performansı her zaman yükselmektedir. Yazılım türlerinden elde edilen verim her zaman farklılık gösterebilir. Bu yüzden hiçbiri birbiriyle kıyaslanamayacak kadar yarar sağlamaktadır. Yazılım sayesinde iş yerinde olmadan mobil cihazlar üzerinden işin yürütülmesi, ihtiyaca bağlı sistemlerin hızlı yanıt vermesi ve zamandan tasarruf sağlanması amaçlandığı tespit edilmiştir.

  Teknolojik gelişmeler yazılımın da gelişmesini beraberinde getirmiştir. Bir ihtiyaç olarak ortaya çıkan yazılımın çeşitleri ve dilleri de bulunmaktadır. Ortaya çıkan ihtiyaçlar önceden belli bir program ve planlama dahilinde tespit edilmelidir. Çünkü belirlenen ihtiyaçlar program kodlarına dökülür. Yazılımda amaçlanan hedef kitlesi ve yaş grubu belirlenir. Algoritma elde edildikten sonra kodlama üretilir. Sistem, Programlama, Uygulama ve Sosyal yazılım olarak dört çeşidi vardır.

  Sistem Yazılımı

 Bilgisayarın ayrıntılarını gösteren ve olmazsa olmaz yazılım olarak bilinir. Aygıt sürücüleri, teşhis araçları, düzeltme, sunucular ve optimizasyon araçlarını barındıran yazılımdır. Yazıcılar, klavye ve ekranlarda da bulunur.

 Programlama Yazılımı

  Bilgisayarda yazılım dillerini kullanarak programların gelişmesini sağlayan yazılımdır. Derleyiciler, bağlayıcılar, tercümanları içerir. Grafik kullanıcı ara yüzüne sahiptir.

  Uygulama Yazılımı

  Birden fazla görevi yerine getiren yazılım çeşididir. Eğitim yazılımları, kurum yazılımları, tıbbi yazılım, oyun, video, hesaplama yazılımını içermektedir.

  Sosyal Yazılımı

  Düzgün çalışmayan bir yazılım çeşididir. Mesajlaşma, e-posta, ağ günlükleri bulunur. Uzaktan programlama olarak da tanımlanabilir. Bireylerin kişisel ve kişiler arasındaki dijital ilişkilerini oluşturur ve yönlendirir. Bilginin inşasını kolaylaştırır. Teknoloji çok fazla geliştiği için yeni sosyal yazılımlar karşımıza çıkmaktadır.