Giriş Kayıt Ol
Yazılıma Nasıl Başlanır
27.09.2021 10:23:30

Yazılıma başlamak aslında oldukça kolaydır. Ancak başlamadan önce bu işi neden yapmak istediğinize dair kesin ve net bir cevabınız olması gerekir. Çünkü yazılım dışarıdan her ne kadar kolay gözükse de öğrenim süreci oldukça zordur. Yazılımcılar, bu işe yeni başladıklarında -hatta tecrübeli olanlar bile- pek çok sorunla karşılaşır. Bunların üstesinden ancak güçlü bir motivasyona sahip olanlar gelir.

  Hangi Platform İçin Geliştirme Yapacağınızı Belirleyin

  Günümüzde mobil, web veya bilgisayar olarak pek çok yazılım geliştirme platformu var. Bunlardan hangisinde uygulama geliştirmek istediğinize karar verebilirsiniz. Bu sayede kafa karışıklığınız ortadan kalkar. Tek bir alana yoğunlaşarak daha başarılı olabilirsiniz.

  Seçtiğiniz Platformda Kullanacağınız Yazılım Dilini Seçin

  Mobil, web veya bilgisayar ortamlarından herhangi birini seçtikten sonra ise bu platformlarda kullanılan yazılım dilleri arasından herhangi birini seçebilirsiniz.

  Mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız android için Java, IOS için ise Swift tercih edebilirsiniz. Ya da JavaScript öğrenerek hem android hem de IOS için uygulama geliştirebilirsiniz. Eğer web uygulama geliştirmek istiyorsanız HTML, CSS ve JavaScript öğrenmelisiniz. Her ikisini de istemiyorum bilgisayar uygulaması geliştirmek istiyorum derseniz ise karşınıza C# çıkabilir. Bunlar tabii ki tek seçimler değil kısa bir araştırma ile daha pek çok alternatif bulunabilir.

  Seçtiğiniz Yazılım Dilini Öğrenmeye Başlayın

  Belirli bir programlama dili belirledikten sonra o dili iyi öğrenmek oldukça önemlidir. Bu konuda youtube veya google üzerinden yerli ve yabancı kaynakları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda udemy, coursera gibi online yazılım kursu veren sitelerden de faydalanabilirsiniz. Twitterda, mediumda sevdiğiniz yazılımcıları takip edebilir, güncel gelişmeler hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

 Yazılım öğrenirken yapılan en sık hatalardan biri de pasif öğrenme şeklidir. Pasif öğrenme, eğitmenin dersi anlatırken yaptığı uygulamaları öğrencinin sadece izlemesidir. Bu şekilde programlama dillerinin öğrenilmesi oldukça zordur. Kesinlikle eğitmenin derste yaptığı örnekler ve verdiği ödevler tekrar edilmelidir.

  Yazılımcı Olarak Freelancer Çalışabilirsiniz

  Belirlenen platformda, seçtiğiniz dili öğrendikten sonra elbette ki para kazanmak oldukça kolay. Yazılımcı olarak internet üzerinden freelancer çalışarak para kazanabilirsiniz. Upwork, fiverr gibi freelancer sitelerinde hesap açarak iş almaya başlayabilirsiniz. Kaliteli ve özenli işler ortaya koyarak pek çok müşteri bulmak mümkündür.