Giriş Kayıt Ol
Yazılım Nedir ve Faydaları Nelerdir?
18.09.2021 20:15:15

Yazılım, bir bilgisayarda çeşitli işlemleri gerçekleştiren bir programdır. Ev aletleri ve otomobiller gibi donanım ve yazılımları entegre eden ürünlerin geliştirilmesi için kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılar. Yazılım, kişisel bilgisayarları ve akıllı telefonları çalıştırmak için "İşletim Sistemi" ve belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılan "uygulama yazılımı" içerir.

İşletim sistemi ve uygulama yazılımı arasındaki ilişki yakındır ve her temel işletim sistemi için uygulama yazılımı geliştirilir.

Kişisel kullanım

Karakter girişi

Grafik oluşturma

Ofis yazılımı

Oyun yazılımı

Güvenlik yazılımı

Kurumlar için ofis yazılımları ve güvenlik yazılımlarına ek olarak

İş yönetimi yazılımları Devam yönetimi yazılımları

Envanter yönetimi yazılımları

Müşteri ihtiyaçlarının çeşitlenmesine ve karmaşıklaşmasına yanıt olarak yeni uygulama yazılımları birbiri ardına geliştirilmektedir.

 Yazılımın Faydaları Nelerdir?

Bilgisayar kullanımını gerektirmeyen bir iş bulmak zordur. Gazeteciler bilgi aramak ve metin veya video düzenlemek için bilgisayarları kullanırlar. Polisler bilgisayarı sabıka kayıtlarını tutmak için kullanır. Serbest meslek sahibi bir ayakkabı satıcısı bile bir elektronik tablo programı yardımıyla defterlerini sağlam tutmak için bilgisayarı kullanabilir. İlkel bilgisayar becerileri bile günlük görevleri yerine getirmek ve işyerindeki performansınızı artırmak için gereklidir.

Microsoft'a göre gençler, seçtikleri meslek ne olursa olsun, temel bilgisayar bilimlerini öğrenmekten yararlanabilirler. Tasarımda temel hale geldi çünkü dijital UX moda ve bilgisayar bilimi günlük yaşamın bir parçası olmuştur. Microsoft, tüm gençlerin programlamanın temel ilkelerini öğrenmesi gerektiğine inanıyor çünkü bu onlara girişimci olmaları, eleştirel düşünme, mantık ve problem çözme becerilerini geliştirmeleri için araçlar sağlıyor

Mantıksal problemleri çözme becerilerini geliştirin. Yaratıcılığı ve eleştirel düşünmeyi teşvik eder. Bunların tümü, herhangi bir endüstride gerekli olan 21. yüzyıl becerileridir.

Daha büyük iş fırsatları. Hali hazırda teknoloji sektöründe işgücü talebini karşılayacak yeterli yetenek bulunmamaktadır.

Mevcut yaşam tarzına daha fazla uyum sağlar. Dünya giderek teknolojiye bağımlı hale geliyor.

Tam potansiyellerine ulaşmak için gençlerin teknolojinin nasıl çalıştığını ve onlar için nasıl çalıştırılacağını anlamaları gerekir.

Girişimcilik somut bir seçenek haline gelir. Programlama dili bilgisi sayesinde büyük işletmeler ortaya çıkmıştır. Girişimciler, işletmelerinin yaratılması ve büyümesi lehine bilgilerinden nasıl yararlanacaklarını biliyorlar.

 İstihdam Olanakları

Çoğu meslek, bilgisayarları çeşitli nedenlerle kullanır, ancak bilgisayar teknolojisi uzmanı olmak, bilgisayar programcısı, teknisyen, yazılım geliştirme mühendisi ve sunucu analisti gibi teknik işler için fırsatlar yaratabilir. İş yerleri giderek bilgisayarlara bağımlı olduğundan, cihazlarda veya ağda hiçbir şeyin ters gitmemesini sağlamak için uzmanlara ihtiyaçları var. Ek olarak, multimedya siteleri ve toplu e-posta sistemleri de dâhil olmak üzere elektronik iletişim yöntemleri, büyük kuruluşlar için gereklidir ve bilgisayar teknolojisi becerilerine sahip çalışanlar bunları düzeltebilir.

Özgeçmişinizi Geliştirin

Özgeçmiş ipuçlarında belirtildiği gibi bilgisayar okuryazarı olmanın avantajı "günaydın" demek kadar nettir. Çalışma ortamları, bilgisayar uzmanlarının yanı sıra büyük ölçüde bilgisayar kullanımına da bağlı olduğundan, bilgi teknolojisi bilgisi başarılı bir iş aramanın anahtarı olabilir. Özgeçmişinizde belirli bir bilgisayar eğitimi aldığınızdan bahsetmek, benzer niteliklere sahip ancak bilgisayar bilmeyen başka bir başvuru sahibine nazaran görüşmeye çağrılma oranı hayli yüksektir.

Hızlı Beceri Geliştirme

Bilgisayar teknolojisi hakkında bilgili olmak, donanım ve programların nasıl çalıştığını anladığınız ve herhangi bir değişikliğe uyum sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu bilgi, güncellenmiş yönetim sistemleri veya yeni teknoloji özellikleri gibi yeni programları denemeniz gerektiğinde size bir avantaj sağlayabilir. Bilgisayar bilimi durağan kalmaz ve konumunuz onu verimli kullanmaya bağlı olduğu için gelişmeleri yakından takip etme becerisini kazanmanız gerekir.