Giriş Kayıt Ol
Programlama Öğrenmenin Çocuklar İçin Önemi
08.10.2021 09:49:08

Çocuğunuz bilgisayar ve dijital teknoloji ile ilgileniyor mu? O zaman çocuklar için programlama eğlenceli bir aktivite olabilir! Bir ebeveyn olarak bu ilgiyi teşvik etmek için ne yapmanız gerekiyor?

Dünyamız giderek daha dijital hale geliyor ve gelişimin ilerlemesi teknolojik gelişmelerden giderek daha fazla etkileniyor. İlk cep telefonunuzu gençliğinizde edinmek bugün nadir görülen bir durumdur. Çocuklar erken yaşta tabletler ve cep telefonları ile oynar ve Minecraft gibi duyumlarda uzman olurlar. Çocuklarımızın, iki yaşındaki dört çocuktan üçü tablet kullanıyor ve bunların yaklaşık yarısı internet üzerinden oyun oynuyor. Bu nedenle birçok çocuk ve gencin programlama ve uygulamaların, programların ve oyunların nasıl çalıştığıyla ilgilenmesi şaşırtıcı değildir.

Neden Çocuklar İçin Programlama?

Tüm bu sürede, bilgisayarın önünde daha fazla oturmak gerçekten iyi mi? Makalenin başında da belirtildiği gibi, çoğumuzun çocukluğundan bu yana zaman değişti. Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi ekran dışı etkinliklerle çeşitliliğe ihtiyaç duyarlar. Ama ilgi varsa, kazanılacak çok fayda var. Geliştiriciler bugün sadece Türkiye’de değil, dünya çapında büyük bir eksiklik. Çocuğunuz işçi olduğunda koşullar farklı görünse de, bu özellikler yakın gelecekte eskimeyecek. Bunun yerine, birçok işveren için kabul edilen bir özellik olan İngilizce dilbilgisi olarak görün. Birçoğumuz İngilizceyi dizi izleyerek veya bilgisayar kurcalayarak öğrendik. Öyleyse, çocuğunuzun güzel bir beceri kazandıran bir ilgisi varsa, neden onu teşvik etmeyesiniz?

Çocuklarda Özgüvenin Artması

Zor gibi görünebilir, ancak bir şeyde iyi olmak, insan olarak bizi daha kendinden emin ve cesur yapar. Bazıları sporda iyidir, bazıları ise okulda. Her türlü yetenek her zaman teşvik edilmeye değerdir. Bu yavaş yavaş kişiliğimizi inşa ettiğimiz bu küçük hobilerden ve aktivitelerden gelir. Kendimizi test ediyoruz ve çocukken ilgimizin neye yönelik olduğunu keşfediyoruz, ne büyük bir avantaj elde ettiğimizi bir düşünün!

Nasıl Başlamalı?

Başından beri teknoloji, bilgisayar veya elektronik ile bir tür ilgiye sahip olmak bir ön koşul olabilir. Ancak programlama gerçekten tutkulu olduğunuz ve çocuklarınızla paylaşmak istediğiniz bir şeyse, ilerlemenin birçok yolu vardır. Bu makalede bunlardan bazılarını inceleyeceğiz, ancak burada çocuğunuzun programlamayı nasıl öğreneceği ile ilgili daha ayrıntılı bir kılavuz okuyabilirsiniz.

Minecraft ile ilgileniyorsa, çocuğunuz için gerçekten harika bir başlangıç. Minecraft Code Builder ile çocuğunuz doğrudan oyun dünyasında kullanılabilecek kod yazar. Scratch, 5 yaş üstü kullanıcılar için önerilen bir uygulamadır. Uygulama ile çocuk dostu karakterlerle farklı anlatılar oluşturuyorsunuz. İlginç olan şey, şifreli metin yerine, kodun, kullanıcının kod benzeri bir sırayla 'sürükle ve bırak' aldığı renkli bölümler olmasıdır.

Ayrıca genç yaşta programlamayı teşvik eden birkaç farklı oyuncak var. Lego Mindstorms, oluşturduğunuz ve ardından telefonunuzla programladığınız Lego'dur. Code & Go, çocuğun bir fareyi engelli bir parkurda yönlendirmesi gereken başka bir örnektir.

Çocuklarınızın Geleceğini Birlikte Tayin Edelim

Biz, Çocuklar ve gençler için dijital yaratım, teknoloji, bilim ve inovasyon dünyasının kapılarını açmak istiyoruz. Bu alanlarda becerilere, yeni fikirlere ve bakış açılarına olan ihtiyaç çok fazla olduğundan, orada kapıyı açanlar için fırsatlar da çok büyük. Bizimle birlikte ilgi alanlarınıza göre gelişebilir ve işinizi yapabilirsiniz.

Çocukların ve gençlerin STEAM'i eğlenceli ve ilham verici bir şekilde keşfedebilecekleri ve sosyal bağlamda gelişmeye devam edebilecekleri bir platformdur. Tiyru olarak çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğin dijital gelişimi ve inovasyonunun bir parçası olmaları ve bu yolda ilerlemeleri için koşulları ortaklaşa oluşturabiliriz.