Giriş Kayıt Ol
Neden Programlama Öğrenmeliyiz?
02.09.2021 19:13:45

Bilgisayar biliminin doğuşundan bu yana programlama, her zaman onu yapma imkânına sahip olanların elinde olmuştur. Bugün hemen hemen herkesin bir programlama cihazı var. Demokratikleşme ve dijital teknolojiye erişim, tıpkı başka bir çağda bilim ve teknoloji gibi programlama biliminin de toplumda yerini almasını sağlamıştır. Aynı zamanda her alanda kullanılabilecek yöntemlerini, tekniklerini ve titizliğini sunar. Teknolojilerin entegrasyonu yoluyla öğrenci becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir ağ kültürü geliştirirken öğretmenlere eğitim, destek ve rehberlik sunar.

En Az Bir Programlama Dili Öğrenmeniz İçin Nedenler

Geliştiriciler ve yazılım mühendisleri, BT uzmanlarının doldurabileceği daha fazla iş ile yüksek talep görüyor. Kariyer değişikliği yapmak istiyorsanız, planlamak çok önemlidir. Ve en azından bir programlama dili öğrenmek, potansiyel olarak kazançlı bir kariyerin ilk adımıdır.

 Bir programlama dili öğrenmekten yararlanabilecek olanlar yalnızca BT uzmanları değildir. Programlama bilgisi, içerik oluşturuculardan ofis yöneticilerine kadar herkese yardımcı olabilir ve hatta temel programlama becerileri, giderek daha rekabetçi bir iş piyasasında size avantaj sağlayabilir.

 Şirketteki rolünüz ne olursa olsun, bir noktada geliştiricilerle çalışmak zorunda kalmanız için iyi bir şans var. Programlama dillerini anlamak, sorunları çözmek ve yeni fikirler bulmak için onlarla birlikte çalışmanıza yardımcı olacaktır.

 Bir programlama dili öğrenmek aynı zamanda size metodik olarak nasıl öğreneceğinizi de gösterecektir. Bir kursa gitseniz bile, çalışma alanı o kadar geniştir ki, doğru yöntem ve teknikleri aramanız gerekir. Ve bu öğrenme yaklaşımı, diğer alanlarda da daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Programlama dilleri mantık ve problem çözme ile ilgilidir. Yakında, programlamada veya başka bir yerde, küçük, mantıklı adımlarla sorunları nasıl çözeceğinizi öğreneceksiniz.

 Kodu öğrenmek, ayrıntılara ve hassasiyete dikkat etmeyi gerektirir. Öğrendikçe, daha detay odaklı olacaksınız ve herhangi bir iş rolü için bir avantaj sağlayacaksınız.

 Bir bilgisayarı nasıl programlayacağınızı öğrendikten sonra, tekrarlayan görevleri otomatikleştirebilirsiniz. Photoshop'u görüntüleri otomatik olarak yeniden boyutlandıracak şekilde programlayabilir veya Excel'e belirli elektronik tablolar oluşturma talimatı verebilirsiniz. Aniden bu sıkıcı günlük görevler bir düğmeye dokunarak yapılabilir.

 Bir programlama dili bilmek, kendi blogunuzu oluşturmanıza olanak tanır. Kendi işinizi kurarsanız, kendi web sitenizi oluşturabilecek ve bu süreçte paradan tasarruf edebileceksiniz.

 Serbest çalışanlar saatte çok para kazanabilir, bu da daha az çalışıp yine de iyi para kazanmanız anlamına gelir. Ayrıca, gerçekten yapmak istediğiniz projelere yalnızca evet deme esnekliğine sahip olacaksınız.

 Geçmişiniz ne olursa olsun, bir programlama dili öğrenebilirsiniz ve başlayabileceğiniz birçok ücretsiz araç vardır. Yeni başlayanlar için bazı iyi diller Ruby, Python ve Swift'dir.

Programlamanın değeri, formal düşünme ve problem çözme gelişimini teşvik etmesi, öğrencileri keşfetmeye, öğrenmeye ve yansıtmaya teşvik etmesidir. Döngüler, koşullar, sayı duyusu, daha küçük problemlere ayırma, sadece birkaç örnektir.

 Çocuklar erken yaşlardan itibaren programlama öğrenerek, örneğin bir video oyununun arkasında ne olduğunu daha iyi anlayabilecekler. Bu, onların programcılarını veya geliştiricilerini yapmak değil, araçları daha iyi kontrol etmek ve bir "ekranın" arkasındaki işlemi anlamak için temelleri edinmek meselesidir.

 Çocuklarınızın özellikle 2021'de kodlama öğrenmeye başlaması için birçok neden var. Hızla değişen dünyamızda, önde olmak hayati önem taşımaktadır. Çocuğunuzun hayatta, okulda veya kariyerde başarılı olmasını istiyorsanız, programlama onun matematik, yazma ve iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir. Programlamanın çocuklar için bu kadar önemli olmasının ve her okulda öğretilmesinin birçok nedeni vardır. Erken yaşlardan itibaren kodlamayı öğrenmek, çocukların başarı şanslarını artırmalarına yardımcı olacaktır.

Programlamayı öğrenmek çocuklara düşünmeyi öğretir çünkü mesele sadece kod satırlarını nasıl yazacaklarını öğrenmek değildir. Daha çok onlara nasıl farklı düşüneceklerini öğretmek gibi. Mantıksal düşünme geliştirmek her insan için faydalıdır.