Giriş Kayıt Ol
Google Grace Hopper'i unutmadı bakın ne yaptı
09.03.2021 11:35:55

Tümamiral Grace Murray Hopper Aralık – Ocak Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdi. Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirdi. İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL un da geliştiricilerindendi. Bilgisayar dilinde debugging diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarındandı. Amerikan savaş gemisi USS Hopper DDG- adını kendisinden almıştır.

İLK YILLARI VE EĞİTİMİ

Hopper New York ta doğdu. Yale Üniversitesi nde Matematik ve Fizik eğitimi gördü. yılında üniversiteden mezun oldu. Aynı yıl Vincent Foster Hopper ile evlendi. yılında Yale Üniversitesi nde Matematik dalında doktora yaptı. yılında profesör oldu. yılında eşinden boşandı ve soyadını koruyarak ölünceye dek bir daha evlenmedi.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI VE DONANMADAKİ GÖREVİ

yılında Vassar daki öğretmenlik görevini bırakıp gönüllü olarak ABD donanmasına katıldı. Denizcilik okulunda eğitim gördü. Buradan mezun olup Harvard ta hesaplama projelerinde teğmen olarak göreve başladı. Howard H. Aiken in başkanlığındaki Mark I programlama dili ekibinde çalıştı. Hopper ve Aiken Mark I,II,II hakkında birlikte makale yayınladılar. Hopper yaşında düzenli orduya geçmek istedi fakat yaşından dolayı bu kabul edilmedi. yılına kadar Harvard Computation laboratuarlarında çalıştı.

GOOGLE IN TÜM DOODLE LARI

UNIVAC

yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I geliştiren takımda çalışmaya başladı. Çalıştığı şirket lerin başında Remington Rand şirketi tarafından satın alındı ve bu yıllarda Hopper bir program derleyicisi üzerinde çalışıyordu. Derleyicinin adı A derleyicisi idi ve ilk versiyonu A- programlama diliydi. Hopper te şirketin otomatik programlama başkanlığına getirildi ve ekibiyle birlikte ilk derleyici tabanlı programlama dilleri olan ARITH-MATIC, MATH-MATIC ve FLOW-MATIC i geliştirdi.

COBOL

sonbaharında CODASYL adıyla bilinen konferansta ülkenin bilgisayar uzmanları bir araya geldi. Hopper konferans komitesine teknik danışman olarak katıldı. Burada COBOL u geliştirme yönünde ilk adımlar atıldı. Hopper programlama dillerinin makine dilindense İngilizce ye daha yakın olması gerektiği fikrini savundu.

Hopper - yılları arasında Amerikan Donanmasında programlama dilleri grubunun başkanlığını da yaptı. yılında yüzbaşılığa terfi etti. Deniz Kuvvetleri için COBOL a yan uygulamalar ve derleyici geliştirdi.

GOOGLE IN TÜM DOODLE LARI

STANDARTLAR

lerde FORTRAN ve COBOL gibi ilk programlama dillerinin standartlarını geliştirmede öncülük etti. Donanmadayken bu standartları test etti. lerde bu testler Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından kabul edildi.

EMEKLİLİĞİ

Hopper yılında donanma komutanlığından emekliye ayrıldı. Ağustos unda tekrar göreve çağrıldı. yılında tekrar emekliye ayrıldı. yılında tekrar göreve geri çağrıldı. yılında yüzbaşılığa terfi etti.

Üstün başarılarından dolayı yılında tümamiralliğe terfi etti. yılında gönülsüz olarak emekliye ayrıldı. Boston da düzenlenen törenle kendisine üstün hizmet ödülleri verildi. Emekliye ayrıldığında ABD ordusundaki en yaşlı personeldi.

Daha sonra Digital Equipment şirketinde çalışmaya başladı ve yılında yaşında ölünceye kadar burada çalıştı.

GOOGLE IN TÜM DOODLE LARI