Giriş Kayıt Ol
Geleceğin Meslekleri
15.07.2021 08:05:22

Bilişim teknolojisi; modern toplumda iş ve günlük yaşamda vazgeçilmez bir teknolojidir. Basitçe söylemek gerekirse, bilgiyi "elde eden", "depolayan" ve "ileten" bir teknolojidir. Bilişim sektörü dört sektöre ayrılmıştır: Donanım sektörü, yazılım sektörü, bilgi işleme hizmeti sektörü ve Web/İnternet sektörü.

 Donanım Endüstrisi


Kişisel bilgisayarların ve akıllı telefonların ana gövdesine ek olarak, klavye, fare ve yazıcı gibi çevre birimleri ile kullanan ev aletleri ve oyun konsolları donanım olarak adlandırılır. Ayrıca bu cihazları çalıştıran elektrik devresi de donanımlardan biridir.

 Yazılım Endüstrisi

Yazılım, donanımın çalışmasını kontrol etmek için prosedürleri ve talimat sistemlerini içeren bir programdır. Yazılım endüstrisinde, ana iş, elektronik tablo yazılımı gibi belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılan bilgisayar sistemlerini ve uygulama yazılımını kontrol eden işletim sistemlerinin geliştirilmesidir.

 Bilgi İşleme Hizmet Sektörü

Sistem entegratörü olarak da bilinen bilgi işlem hizmeti endüstrisi, bilgi işleme sistemlerini tanıtan şirketlere planlama, inşaat, bakım ve yönetim gibi çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bilgi işleme hizmetleri endüstrisi hem donanım hem de yazılım endüstrilerini içerir, bu nedenle her ikisinin de bilgisi gereklidir.

 Web / İnternet Endüstrisi

Kurumsal web sitelerinin üretimi ve işletilmesi, network inşası, internet reklamlarının üretimi gibi hizmetlerin verildiği bir sektördür.

Bilişim Endüstrisinde üç ana meslek vardır; mühendis, satış-danışmanlık ve yönetim.

Mühendis Pozisyonları

Sistem Mühendisi

Sistemi müşterinin isteğine göre tasarlayarak net bir tasarım belgesi oluşturan ve onu tamamlayan kişidir. Sistem mühendislerinin müşterilerle sorunsuz iletişim kurma, bilgi toplama ve programcılara doğru talimatlar verme becerisine ihtiyacı vardır.

Programcı

Programcı, sistem mühendisi tarafından oluşturulan tasarım belgesine dayanarak programın kodunu yazar. Programlama dilleri bilgisi, kod yazmak için bir ön koşuldur. Sistem mühendisleri ile sorunsuz bir şekilde işbirliği yapabilmek de önemlidir.

Gömülü Sistem Mühendisi

Akıllı telefonlar, çamaşır makineleri vb. gibi ev aletleri, otomobiller ve endüstriyel ekipmanlar gibi donanımlar tasarlayıp geliştirir. Gömülü sistem mühendislerinin bir başka özelliği de, cihaz ekran görüntüleri ve sıcaklık sensörleri gibi kontrol sistemlerini yazılıma dahil etme ve hem donanım hem de yazılımın geliştirilmesinde yer almalarıdır.

 Satış Mühendisi

Müşteriyi ziyaret etmek suret ile şirketin üzerinde çalıştığı hizmetlerin tanıtımını üslenen kişilerdir. Kurum içi hizmetler ve aynı zamanda pazarlık gücü gerektiren bir iştir.

 Yönetici Pozisyonları

Proje Müdürü

Yeni projeler için bütçe belirleme, proje üyelerinin seçimi, zamanlama ve ilerleme yönetimi gibi proje yönetimi ile görevlendirilmiş bir iştir. Mühendis olarak deneyim kazanmış ve proje ilerlemesi için geniş bir bakış açısına sahip bir kişiler tercih edilir.

Proje Lideri

Proje yöneticisinin yönlendirmesi ve yönetimi altında, geliştirme sahasından sorumlu olan iş türüdür. Bir projedeki ekip lideri gibidir ve bir proje yöneticisinden çok mühendislerle daha yakın bir ilişki içinde olmasıyla karakterize edilir. Yönetim çalışmasına ek olarak, sistem mühendisleriyle birlikte geliştirme çalışmalarından da sorumludur.

 İnternet-Web Sektörüne Özgü Meslekler

Web Yapımcısı

Bir web yapımcısı, web sitesi planlamasından, tesliminden ve müşteri takibine kadar proje sürecinin çoğunda yer alan bir iştir.

Web Yöneticisi

Web üreticileri tarafından başlatılan projeleri denetleyen ve yöneten bir iştir. Bu nedenle, web tasarımcıları ve mühendisleri tarafından kullanılan teknik terimler ve temel bilişim teknolojisi bilgisi gereklidir. Ayrıca yönetici olarak proje zaman çizelgesi yönetimi yeteneği ve iletişim yeteneği de gereklidir.

Web Tasarımcısı

Müşterinin istediği görüntüyle eşleşen bir web sitesi tasarlayan bir iştir. Tek bir web sitesi tasarımı ile kurumsal imaj değiştiği için tasarım yaparken site yapısını her zaman göz önünde bulundurmak gerekir.