Giriş Kayıt Ol
Çocuklar için Kodlama Eğitiminin Önemi
18.04.2021 18:31:38

Teknolojinin hayatlarımızın geniş bir alanını doldurmasıyla birlikte birlikte birçok alışkanlığımızın da değiştiğini söylemek mümkün. Artık temel bilgisayar programlamanın öğrenilmesi fikri, hayatımız için iyi bir fikir olmaktan çok daha öte şeyler ifade ediyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için önemli bir beceri olarak hayatımızdaki yerini alan kodlama ile basit internet siteleri yapmak ve oyunların nasıl oluşturulduğunu öğrenmek, çocukların tasarım, mantık ve problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Çocukların için Kodlama eğitimi; Erken yaşta kodlama eğitimi almaya başlayan çocuklar; zihinsel gelişim, problem çözme becerisi, işlerin planlanması ve yeni fikirler üretme açısından. Pedagojik formasyona sahip, uzman eğitmenlerimiz tarafından verilecek, uygulamaya yönelik bu eğitimi oldukça önemlidir.

Her geçen gün dünya teknoloji ile daha uyumlu bir hale geliyor ve bütün hayat bu yeni uyumun etrafında şekilleniyor. Bundan en çok etkilenenler ise çocuklar. Çocukluk çağlarında başlayan değişiklikler onları meslek seçimlerine kadar takip edecek yepyeni bir dünyanın parçası haline getiriyor. İşte bu değişen dünyada, son zamanların en gözde konusu: Kodlama!

Neden Kodlama Eğitimi?

Yapılan araştırılmalara göre her 3 çocuktan biri henüz konuşma dahi öğrenmeden bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. elektronik cihazlarla tanışıyor. Çocukların kodlama ile tanışmaları, kullandıkları cihazları faydalı araçlara dönüştürüyor. Çocukların için Kodlama eğitimi, çocukların hayal ettikleri oyun, uygulama vb. birçok yazılım geliştirebilmelerini sağlıyor. Çocuklar sıralama, döngüler ve koşullar gibi kavramlarla ne kadar erken tanışırlarsa o kadar iyi özümsüyorlar. En önemlisi de kodlama özgüven sağlar.

Çocukların geliştirdikleri projeleri aileleri ve arkadaşlarına tanıtmaları onlara büyük bir güç katar. Bu eğitim kimler için uygun; Sistematik düşünme tarzını öğrenerek matematik ve fen derslerinde başarılı olmak isteyen öğrenciler, Çocuklarına kodlama konusunda destek olmak isteyen veliler, MEB Sınavlarında rakiplerinin önüne geçmek isteyen öğrenciler, Algoritma ve kodlama konularına giriş yapmak isteyen herkes için eğitim uygundur.

Eğitim çocukların bilişim alanında bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yöneliktir. Programlamayı öğrenmeye başlayan bir çocuk, bir makinenin ya da sistemin işleyişini daha kolay ve hızlı kavrayabilmekte ve farklı yollar denerken makinelerin çalışma mantığını da anlayarak farklı çözümler üretebilmektedir.

Kodlama Nedir?

Kodlama ya da programlama, bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. Matematiksel işlemler bütünü olan programlamada bir metin, önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenir. Bu kadar karmaşık bir tanıma sahip olsa da aslında kodlamanın temel bir mantığı var; bir yol çizmek ve bunun uygulamaya geçirmek.