Giriş Kayıt Ol
Çocuklar Neden Yazılım Öğrenmeli
04.08.2021 09:20:42

Çocukların yazılım öğrenmesi, onlara bu becerinin gelecekte faydalı olabilmesinin birkaç nedeni vardır. İşte çocukların yazılım öğrenmesinin 7 gerekçesi.

 1. Programlama Mantıksal Düşünmeyi Geliştirir

Programlamanın en önemli yönü, size mantıklı düşünmeyi ve akıl yürütmeyi öğretmesidir. Sorunlara sürekli çözüm arayışı, entegre bir yaklaşım ve disiplin gerektirir. Başlattığınızda program istendiği gibi çalışmıyorsa, kodu kontrol etmeniz ve bunun neden olduğunu bulmanız gerekir. Adım adım analiz, mantığını izlemenize ve hatayı hesaplamanıza olanak tanır. Basit bir eksik iki nokta üst üste veya yazım hatası tüm programın çökmesine neden olabilir: genç programcılara temiz ve düzenli olmayı öğretir.

Sorunlara çözüm bulabilmenin yanı sıra, programlamanın bir başka yararlı yönü de olası sorunlardan kaçınma yeteneğidir. Bu, mümkün olduğunca az bellek ve yazma süresi alan kod oluşturma yeteneğini içerir. Kısalık ve sadelik hayatın diğer alanlarına aktarılabilecek önemli ilkelerdir.

 2. Programlama, Bilgisayarın Yapısını Anlamaya Yardımcı Olur

Modern çocuklar, hayatın en başından itibaren teknoloji ile çevrilidir. Ancak sadece onları kullanmayı öğrenmek, nasıl çalıştıklarını anlamakla aynı şey değildir. Programlama, teknolojinin özünü anlamaya yardımcı olur. Çocuklar kendi başlarına kod yazma sürecinde uygulamaların, web sitelerinin ve diğer programların nasıl çalıştığını öğreneceklerdir. Bu, yalnızca düşük kaliteli kodu nasıl tanımlayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır.

 3. Programlama Her Yerde

Programlama son derece uzmanlaşmış bir beceri olmaktan uzaktır. Programcı web siteleri geliştirebilir, mobil uygulamalar oluşturabilir veya video oyunları oluşturabilir. Ancak geliştiriciler, ilk bakışta göründüğünden çok daha fazla talep görüyor. Sosyal medya, bankacılık, akışlı TV, arabalar, akıllı ev aletleri ve çevrimiçi alışveriş gibi alanlarda çeşitli yazılımlar kullanılmaktadır. Kod yazma yeteneği, insan faaliyetinin herhangi bir alanına kapı açar.

 4. Programlama Bir Ekip İçinde Çalışmayı Ve Başkalarının Deneyimlerinden Öğrenmeyi Öğretir

Bir noktada, tüm geliştiricilerin başka birinin kodunu kopyalaması gerekir. Ve bu bile iyi bir uygulama olarak kabul edilir: İstenilen görev zaten başkaları tarafından niteliksel olarak uygulanmışsa, tekerleği yeniden icat etmenin bir anlamı yoktur. Bu, çocuklara yalnızca yardım için nereye başvuracaklarını bulmayı değil, aynı zamanda ödünç alınan kodu ihtiyaçlarına göre uyarlamayı da öğretir. Ve bunu yapmak sıfırdan kod yazmak kadar zor olabilir.

 5. Programlama Yaratıcılığı Serbest Bırakır

Tüm insanlar kendini geliştirme ihtiyacı hisseder. İş yerinde (veya okulda) zor bir günün sonunda, gerçekten sevdiğiniz şeyi yapmaktan daha iyi bir şey yoktur. Diğer yaratıcı etkinlik biçimlerine hevesli olmayan çocuklar bile gerçekten etkileyici fikirler üretebilir. Çocukların yaratmaya hayati bir ihtiyacı vardır ve kod yazmayı öğrenerek kendi oyunlarını, web sitelerini ve diğer projelerini oluşturabileceklerdir.

 6. Programlama, İstihdam Olanaklarını Genişletir

Bugün programcılar işgücü piyasasında büyük talep görüyor. Çocuk programlamada kariyer yapmak istemese bile, temel gelişim becerileri hayatta ona faydalı olacaktır. Tıpkı yabancı dilde yeterlilik gibi, dijital çağda programlamanın temelleri bilgisi, bir işveren için potansiyel bir çalışanın eğitiminin bir göstergesidir. Bu, adayın mantıklı düşünme yeteneğine sahip olduğunu ve rakiplerine göre belirleyici bir avantaj haline gelebileceğini gösterir.

 7. Çocuklar Çabuk Öğrenir

Programlamayı öğrenmeye başlamak için en iyi zaman bir çocuktur. Bugünün çocukları en son teknolojilere kolayca hâkim olabilir ve bu onların gelecekte iyi kod yazmalarına büyük ölçüde yardımcı olur. Örneğin, iyi bilinen Minecraft oyunu, çocukların çeşitli evler ve yapılar inşa ederken düşünme ve tasarlama becerilerini geliştirmelerini sağlar.

Çocuğun çok fazla boş zamanı olduğu ve beyni yeni bilgileri kolayca algılayıp özümsediği sürece, her yeni bilgi etkili bir şekilde öğrenilecektir - neden onu programlamayla ilgilendirmesin?