Giriş Kayıt Ol
Çocuklar İçin Strach Programlama Faydaları
15.05.2021 09:29:15

Scracth programı ortamda eğlenceli içerikleri ile müzik, resim ve ses gibi çeşitli araçları bir araya toplayarak kişisel animasyon ve bilgisayar oyunlarını tasarlama ya da kendi hikayenizi oluşturma ve paylaşma yapılacak bir grafik program dili olmaktadır. Çocuklar için oldukça faydalı bir program olan scracth programı çocuklara verimli zaman geçirmeye imkan sağlamaktadır. İlköğretim döneminde olan çocuklar için scratch'la programlama eğitim alanında kullanılmaya çok elverişli olmakla birlikte çocuklar kendi ürettikleri tasarımları ile hayal gücünü geliştirme imkanına sahip olmaktadır.

 

 Çocuklar İçin Scracth Programlama

 

 Verimli vakit geçirmeye fayda sağlayan çocuklar için scratch'la programlama özellikle çocuğun yaşadığı sorunlarda çözüm üretmesi, beyin fırtınası yapması ve kendilerini mutlu hissettikleri alanda geliştirip doğru ifade etmeleri için oldukça başarılı ve güvenilir bir grafik tasarım programı olarak öne çıkmaktadır. Dil desteği konusunda yardımcı olan çocuklar için scratch'la programlama yaş gruplarına uygun olacak şekilde çocukların kendilerini resim, ses ya da müzik alanında çalışma yaparak gelişmeleri ve eğlenerek öğrenmeleri imkanı mevcut olmaktadır.

 

 Scracth Programlama Özellikleri

 

 Geliştirilen bu yeni program olan scracth programlama tasarlama yapılırken birçok konu dikkate alınmaktadır. Bu konular;

 

-Blok yapılar ile programlama

 

-Zengin medyanın programlanabilir kullanılması

 

-Paylaşabilirlik Özelliği

 

-Gerçek dünya ile bütünleşme

 

-Çok dil desteği olmaktadır.

 

Scracth Programlama Nasıl Kurulur?

 

 Strach programlama kurulumu, kullanımı ve çocuğun kendini geliştirmesi için Tiyru.com sitesi uzman kadrosu ile başarılı hizmetler sunmaktadır. Strach programını kullanmak için iki farklı platform aracılığı mevcut olmaktadır. Bunlardan birisi web sayfası üzerinden diğeri ise windows masaüstü üzerinden olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Strach programlama faydalı, eğlenceli ve kolay bir program olmakla birlikte çocuğun kendini ifade etmesi, başarılı sonuçlar üretmesi için yarar sağlamaktadır.

 

 Strach Programlama İle Neler Yapılır?

 

Strach programlama aracılığı ile animasyon tasarlama imkanı bulunmaktadır. Birbirinden eğlenceli ve renkli animasyonlar çocuğun dikkatini çekmekte ve animasyon tasarlayarak zamanını faydalı şekilde geçirmekte yararlı olmaktadır.

 

Strach programlama ile bilgisayar oyunları tasarlama özelliği taşımaktadır. Özellikle son zamanlarda çocuklar bilgisayar oyunlarına oldukça fazla ilgi göstermektedir. Bu program sayesinde her yönden zararsız oyunlar tasarlanarak güvenli zaman geçirme fırsatı elde edilmektedir.

 

Çocukların hayal güçleri sınırsız olmakla birlikte bu hayal gücünü ortaya koymak geleceğini daha başarılı ve daha verimli olmasında katkısı mevcut olmaktadır. Scracth Programı aracılığı ile çocuk kendi hayal gücünü kullanarak etkileşimli hikayeler tasarlama imkanına sahip olmaktadır. Program aracılığı ile kendi istediği karakteri oluşturma özelliği ile çocuğun psikolojik yönden de takibinin yapılmasında oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

 

İçeriğinde bulunan ses bloğu sayesinde çocuk enstrüman tercihi yapabilir ve bu enstrümanı kullanarak üretim yapma imkanına sahip olmaktadır.

 

Kalem bloğu mevcut olmakla birlikte bu kalem sayesinde değişik şekiller çizme ve çizim kabiliyetini geliştirme fırsatını yakalamaktadır. Bu özellikleri kullanarak içindeki tüm his ve düşünceleri dışarıya çıkarma imkanına katkı sağlamaktadır.