Giriş Kayıt Ol
Çocuklar İçin Scratch'la Programlama
14.05.2021 14:17:29

Scratch Amerika’ da bulunan MIT adı verilen bir teknoloji üniversitesinde oluşturulan yazılım geliştirme programdır. Bu program ara yüzü ve kullanımı bakımından oldukça basit ve anlaşılır bir kodlama eğitimi içeren bir platformdur.

 

 Scratch Programlama Sisteminin Önemli Özellikleri Nelerdir?

 

 Bu programın en önemli özelliği bilinen kod yazma yöntemlerinin çok dışında olmasıdır. Bu program sisteminde kodlar yerine renkli bloklar bulunur. Scratch programında üstünde çalışılan ya da kaydedilen oyun veya animasyonlar proje olarak nitelendirilir. Bu programda kodlama, kod yazılarak değil bilgisayar faresi ile sürüklenip bırakılarak yapılır. Bu özelliği sayesinde özellikle sekiz ile on altı yaş arasındaki çocuklar için scratch'la programlama en popüler ve ideal bir kodlama eğitim programı olmuştur. Bu program ile çocuklar fareyi kullanarak animasyonlar, oyunlar veya planlanmış sahneler oluşturabilirler.

 

 Çocuklar Scratch Programı İle Neler Yapabilir?

 

 Çocuklar bu programlama ile kendi çizgi filmlerini tasarlayabilirler. Çocuk bir kod oluşturmak istediğinde, farklı görsel bloklarını bir yapbozda olduğu gibi birleştirerek bunu gerçekleştirir. Yapılan tasarımlara, çizgi filmlere, animasyonlara müzik arka planı ile birlikte ses klipleri eklenebilir. Bu programlama sisteminin kullanılması ile birlikte çocuk, bilgisayar kullanımı sürecini daha hızlı bir şekilde öğrenir. Scratch'ın renkli, canlı ve bununla birlikte anlaşılır bir ara yüzünün olması çocuklar için scratch'la programlama işlemini daha ilgici çekici hale getirmektedir.

 

 Scratch Programlama Çocuklar Üzerinde Nasıl Bir Etki Yaratır?

 

 Scratch bir grafik programlama dilini kapsamaktadır. Öncelikle bu program, ilkokula dayalı eğitim alanlarında kullanılması için idealdir. Bu nedenle çocuklar için scratch'la programlama oldukça önem arz eden bir platformdur. Bu program sayesinde çocuklar multi-medya tasarımlarını yapabilir hale gelirler. Çocukların yaratıcılık becerileri gelişir. Karşılaşmış oldukları gerçek hayat sorunları karşısında bu teknolojiyi kullanarak geliştirici çözümler ortaya koyabilirler ve kendilerini farklı şekillerde ifade etme yeteneğine sahip olabilirler. Bu program ile birlikte programlamaya yeni başlayan çocuk, programın algoritmik yapısını daha iyi kavrar. Çocuklar için daha zor olan standart kodlama programları yerine Scratch programlama sisteminin tercih edilmesi çocukların bu şekilde olan yazılım geliştirme kaynaklarını daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

 

 Scratch Programlama Sisteminin Tasarım Özellikleri Nelerdir?

 

 Bu program tasarlanırken çok sayıda özellik dikkate alınmıştır. Bu tasarım blok yapılar ile programlamanın yapılması, medyanın programlanabilir bir şekilde kullanılması, daha çok paylaşılabilirlik, çoklu dil desteği, gerçek dünyaya yakın ara yüz ve renkler gibi özellikleri kapsamaktadır.

 

 Scratch programı İle Yapılabilecek Tasarımlar Nelerdir?

 

 Scratch programı kullanılarak çeşitli şekillerde animasyon tasarımları yapılabilir. Bununla birlikte bilgisayar oyunları başarılı bir şekilde tasarlanabilir. Etkileşimli hikâyelerin tasarlanması da bu programla sağlanabilmektedir. Scratch programı kullanılarak karakter modellemeleri oluşturulabilir. Bu karakterler bir başka aşamada yapılan çizgi filmlerde kullanılabilir.

 

 Scratch Programı Ücretli Midir?

 

 Scratch programlama sistemi, çocukların programlama dillerini daha iyi anlayabilmeleri veya öğrenebilmeleri için geliştirilmiştir. Bu nedenle bu programlama sistemi ücretsiz bir yazılım geliştirme programı olarak hizmet sunar.