Giriş Kayıt Ol
Çığır Açacak Meslekler: Yazılım ve Programlama
22.08.2021 08:34:24

Çocuklar İçin Html Css Eğitimi
Teknolojiler hayatımızda giderek daha fazla yer alıyor ve çoğumuz artık onsuz yaşayamıyoruz. Hali hazırda günlük hayatımızda, hem kişisel hem de profesyonel hayatımızda doğrudan veya dolaylı olarak bazı teknolojik araçları kullanıyoruz. Ve tabii ki bunun mümkün olması için bu segmentte yetişmiş profesyonellerin bulunması şarttır. Bu anlamda teknoloji alanında 10 meslek ve her birinde yapılması gereken görevlerin neler olduğunu aşağıda listeliyoruz.


 Yazılım Mühendisi

Bu profesyonelin temel amacı, bilgisayar programlarının yanı sıra yazılım geliştirmedir. Profesyonel, sistemin periyodik olarak gözden geçirilmesinin yanı sıra bakım yapmaktan da sorumludur. Bu durumda, bu profesyoneller, uygulamalar, dijital platformlar, sistemler, oyunlar geliştirmekten sorumludur

Bilgi Güvenliği Analisti

Bir sistem geliştirildikten sonra, bilgisayar korsanlarının saldırılarına ve veri sızıntılarına karşı savunmasız olamaz. Bununla birlikte, bilgi güvenliği analisti, bu bilgileri bütünlük, güvenilirlik ve kullanılabilirlik kriterlerine dayalı olarak garanti etmek ve korumak için önlemler almaktır. Ayrıca sistemler tarafından yönetilen bilgilere özgü riskleri analiz etmekten sorumludur.

Sistem  Analisti

Sistem analisti olarak çalışan profesyonel, hem donanım hem de yazılım hesaplama sistemleri ile ilgili olabilecek ağ sorunlarını çözme amacına sahiptir. Ancak burada Sistem Analisti'nin yazılım üretimi, işletme ve BT altyapısı olarak ayrılan bazı işlevlere hizmet ettiğini belirtmekte fayda var. Yazılım üretimi ile ilgili olarak, profesyonelin yazılım mühendisliği konusunda bilgi sahibi olması gereklidir.

Sistem Analizcisi

Yazılım altyapısı ile ilgili olarak, analist, yazılım ve donanım arasındaki entegrasyon ve ağ altyapısı aracılığıyla hesaplamalı çözümler oluşturma görevine sahiptir. Bu profesyonelin yaratıcı olması gerekir, çünkü çoğu durumda, şirketler için sistemler ve web siteleri oluşturulmasından başlayarak iş yürütmede yardımcı olması gerekir. Ve bunun için çoğu durumda müşterilerle toplantılar yoluyla bilgi toplaması gerekir.

Sistem Yöneticisi

Bu uzmanlar genellikle BT departmanının bir parçasıdır. Bir bilgisayar, ağın bakımı ve işletilmesinden sorumlu olan bir kişiye yönelik pozisyondur. Temel amacı, bilgi işlem ortamlarını koordine etmek, işletim sistemleri, ağlar ve veri tabanı hizmetleri üzerinde rutinleri ve projeleri uygulamaktır. Diğer bir nitelik, kaynak ve sistemlerin yapılandırılması, kurulmasının yanı sıra ekipman ve bilgisayar programlarının kullanımı konusunda kullanıcılara teknik destek sağlamaktır.

Veri Tabanı Yöneticisi

Veri tabanı Yöneticisi, veri tabanı yönetim sistemlerinin kurulması ve korunmasına ek olarak, test ve onay ortamlarında veri tabanlarının programlanmasından ve bakımından sorumludur. Bu uzman, veri tabanını kurmaktan, yapılandırmaktan ve yönetmekten sorumludur.

Bilgi Teknolojileri Müdürü

Bilgi Teknolojisi Yönetimi veya BT Yönetimi, organizasyona yardımcı olurken donanım ve yazılımı yönetmekten sorumludur. Bu pozisyonda yönetici, BT alanıyla ilgili süreçleri ve diğer prosedürleri optimize etmeyi amaçlar.

Bilgisayar Programcısı

Programcı, bir yazılımı tamamen veya kısmen geliştirme yeteneğine sahip profesyoneldir ve bunun için çoğu durumda bu profesyonel diğer programcılar ve BT uzmanlarıyla birlikte çalışır. Programcının yazılım belgelerini anlayabilmesi ve değişikliklerle kayıtlar oluşturabilmesi gerekir. Bilgisayar programcısı söz konusu olduğunda amaç, belirli bir bilgisayarda veya bir bilgisayar ağında çalışacak olan sistemleri veya uygulamaları yerel ortam için MAC, Linux veya Windows işletim sistemi ile programlamaktır.

Web Programcısı

Bu profesyonel, internet ortamı için portalların, forumların, sitelerin ve uygulamaların geliştirilmesinden sorumludur. Web sitelerinin ve web sistemlerinin programlanmasından, yani bir bilgisayarda veya bir bilgisayar ağında çalışacak, Linux, Windows veya MAC gibi bir işletim sisteminde çalıştırılacak programlardan sorumludur. Bu hizmetler genellikle web sunucularında barındırılır. Bu pozisyon için gerekli bilgiler arasında programlama dili ve ayrıca ASP, Java, PHP ve NET gibi diğer araçlara hâkim olmak yer almaktadır. Bir diğer önemli nokta, özellikle web ortamlarına odaklanmış bir organizasyona katılıyorsanız, veri tabanları hakkında bilgi sahibi olmaktır.